• Leveranstid varierar - kontakta oss för aktuell status

ICA MAXI Stormarknad Råå

Vi är stolta över att ha fått vara en del av utvecklingen av ICA Maxi Råås nya satsning på café, italiensk gelato, dagens lunch och burgare.

Vårt uppdrag har handlat om betydligt mer än att leverera utrustning. Tillsammans med ICA Maxi Råå har vi analyserat och konkretiserat arbetsflöden, optimerat arbetsstationer och skapat tydliga, effektiva sektioner för varje verksamhetsområde. Resultatet? Smartare ytor, bättre logistik och en arbetsmiljö som gör det enklare att leverera hög kvalitet , varje dag.

Vi har dessutom utbildat personalen både i vår Academy och på plats i butiken för att skapa trygghet i användningen av den kompletta utrustningen. Extra fokus har lagts på gelato- och mjukglassmaskinerna, så att både kvalitet och driftsäkerhet blir precis som det ska vara från första serveringen.

Parallellt med den dagliga butiksdriften har vi, tillsammans med byggentreprenörer, snickare och övriga installatörer, säkerställt att all utrustning . Från korv-värmeri till den öppna köks- och bar-lösningen i serveringsytan , har levererats, installerats och provkörts utan anmärkningar.

Vi har också haft förmånen att vara ett bollplank till Jonas och Peter genom hela byggprocessen, där vi bidragit med vår erfarenhet kring flöden, funktion och framtida arbetssätt.

Peter Nilsson, butikschef på ICA Maxi Råå: "Repro hjälpte till att skapa mer arbetsytor, bättre flöden och renodlade sektioner för de olika arbetsområdena – snabbmat, storkök för lunch, glass och café – mer än vad vi från början trodde var möjligt. Vi är väldigt nöjda med vårt samarbete."

Stort tack till ICA Maxi Råå för förtroendet och till alla entreprenörer och medarbetare som gjort projektet möjligt. Det är när kompetens, samarbete och engagemang möts som de bästa resultaten skapas.

Nu önskar vi ICA Maxi Råå stort lycka till – vi ser fram emot att följa er fortsatta resa!